Solar - Technika


Technika




Urządzenia klimatyzacyjne


Co daje klimatyzacja?

Dzięki klimatyzacji można stworzyć warunki, w których użytkownik czuje się najlepiej, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów ani hałasu.

Krótko mówiąc, klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, co daje wiele korzyści, ponieważ kto czuje się dobrze, ten jest bardziej twórczy i produktywny. A kto z nas nie lubi przebywać w klimatyzowanym sklepie, kawiarni, restauracji lub hotelu, szczególnie latem?

Jaki jest wpływ klimatyzacji na wydajność pracy?

Istnieje ścisły związek pomiędzy jakością pracy człowieka a temperaturą jego bezpośredniego otoczenia. Zbyt gorąca, zbyt zimna, lub zbyt wilgotna atmosfera z pewnością nie sprzyja wyższej efektywności pracy.

Zależność ta przedstawiona jest na wykresie. Wydajność pracy zaczyna spadać przy około 22°C, natomiast powyżej 26°C następuje gwałtowne załamanie. Jest zatem ważne, aby utrzymywać temperaturę pod kontrolą. Należy zwrócić uwagę, że zwrot 'temperatura odczuwalna' z założenia uwzględnia wilgotność.

Udowodniono naukowo, że:

  • Przy wysokich temperaturach częściej zdarzają się wypadki - optymalną temperaturą jest około 20°C.
  • Gdy jest zbyt gorąco, gwałtownie spada wydajność umysłowa i rytm pracy.
  • Utrzymanie stałej atmosfery jest oczywiście uzależnione od wielu czynników..
  • Aby budynek był komfortowy i spełniał swe funkcje, należy właściwie zadbać o znajdujące się w nim instalacje.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie?

Coraz więcej osób dbających o zdrowie zwraca uwagę na jakość powietrza w pomieszczeniu. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu moze wpłynąć niekorzystnie na zdrowie bardzo szybko lub dopiero po kilku latach. Klimatyzacja jest w stanie zapobiec lub osłabić część z tych ujemnych skutków.

Energooszczędne technologie budowania domów i budynków zmniejszyły naturalną wentylację świeżego powietrza, co w najgorszym przypadku może prowadzić do syndromu chorego budynku. Zlikwidowanie wentylacji budynku pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzania lub ochłodzenia. Ale oznacza to jednocześnie utrzymanie wysokiego poziomu wilgotności w budynku z powodu codziennej recyrkulacji tego samego powietrza i znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Kurz, dym, bakterie, wirusy, pleśń, grzyby i gazy krążą po całym budynku.

Kurz pochodzi ze skóry, włosów i ubrań; przynoszony jest też na butach z zewnątrz. Pleśń i grzyby pojawiają się wraz z kurzem. Gazy mogą pochodzić z farb, lakierów i klejów.

Wilgotność powyżej 50% znacznie zwiększa śmiertelność wśród chorych na wirusa grypy.

Sposoby na obniżenie stężenia zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu to wentylacja, filtrowanie i kontrola wilgotności. Klimatyzacja daje takie możliwości. Każde urządzenie klimatyzacyjne ma filtr. Rodzaj filtra zależy od systemu. System ze zintegrowaną wentylacją wymaga mniej wydajnego filtra. Wydajność filtra mierzona jest procentową skutecznością zatrzymywania cząstek zanieczyszczeń.

Wpływ na urządzenia w pomieszczeniu

Klimatyzacja nie tylko daje poczucie komfortu i czyste, zdrowe powietrze, ale ma również pozytywny wpływ na urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu. Szczególne znaczenie ma funkcja osuszania.

Niska wilgotność przedłuża żywotność urządzeń. Dla utrzymania dobrego stanu urządzeń zalecana jest wilgotność na poziomie 40-60%.

Stworzenie właściwej atmosfery to skomplikowany proces. To, jakie urządzenia będą najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji, zależy od wielu czynników. Najlepiej zdać się na opinię firmy instalującej. Poniżej znajdują się wskazówki, które należy mieć na uwadze.

Jaki ma być zakres kontrolowania klimatu w pomieszczeniu?

Czy chodzi tylko o chłodzenie? Czy ma zostać również uwzględniona wentylacja lub grzanie? Od tego zależeć będzie typ systemu.

Ile pomieszczeń?

Od liczby pomieszczeń zależeć będzie system. W przypadku więcej niż jednego pomieszczenia możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej

Jakie jest przeznaczenie pomieszczeń?

Czy jest to sklep? Biuro? Sypialnia lub salon? Każde zastosowanie wymaga innego systemu.

Jaka wydajność?

System o zbyt dużej wydajności może być przyczyną przeciągów, wahań temperatury i wysokich rachunków za energię. Przy zbyt niskiej wydajności nie osiągnie się żądanej temperatury. Wybór właściwej wydajności polega przede wszystkim na zleceniu osobie montującej obliczenia zapotrzebowania mocy. Monter uwzględni wpływ różnych czynników na zapotrzebowanie mocy. np. przenikania światła słonecznego, oświetlenia, liczby osób w pomieszczeniu, itp.

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną?

Jednostka zewnętrzna powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu, mającym wytrzymałą podstawę i dostęp umożliwiający czynności konserwacyjne.

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną?

Wybór modelu uzależniony będzie od możliwości montażowych urządzenia: czy w pomieszczeniu jest sufit podwieszany, czy jest wolne miejsce na ścianie, itp. Położenie urządzenia ma również duże znaczenie. Każdy model ma swój własny wzór rozprowadzania powietrza. Niewłaściwe położenie może powodować przeciągi i hałas.

Jakie są warunki atmosferyczne?

Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość jednostki zewnętrznej na warunki atmosferyczne. Od tego zależeć będzie żywotność całej instalacji.

Oczyszczanie powietrza?

Cząstki kurzu unoszące się w powietrzu można usunąć dzięki filtrom w jednostkach wewnętrznych. Oferujemy różne filtry w zależności od wymaganego poziomu filtrowania.


Aktualnie w ofercie

Promocja na klimatyzację

Jeśli zapiszesz się do naszego newslettera, nabywasz prawo do rabatu.............



NOWOCZESNE OGRZEWANIE SCIENNE

NOWOCZESNE OGRZEWANIE SCIENNE Utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach jest podstawowym celem działania instalacji grzewczej.





SOLAR, ul. Wawozowa 21 lok 47, 02-796 Warszawa, e-mail:
http://www.fruitysite.net
ogrzewanie ścienne - kolektory słoneczne Warszawa - klimatyzatory Warszawa - ogrzewanie ścienne